O edukacji domowej słów kilka – część I

Niektórzy mówią o jej zaletach, inni o wadach. Z całą pewnością obecne są zarówno jedne, jak i drugie. Jak we wszystkim. Chcę się dziś skupić szczególnie na jednym aspekcie, który często jest wymieniany jako wada edukacji domowej – w dorosłym życiu dziecko nie będzie sobie radziło w kontaktach społecznych. Czy na pewno? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy na pewno to, jak dziecko radzi sobie w kontaktach społecznych zależy od ILOŚCI tych kontaktów w okresie dzieciństwa? Wielorakie badania pokazują, że nie jest to prawdą, a to jak dziecko funkcjonuje w relacji z innymi zależy przede wszystkim od jego pewności siebie, poczucia własnej wartości i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Właśnie to są czynniki decydujące. Ukształtowanie ich jest przede wszystkim zadaniem rodziców. Nie ukształtuje ich nauczyciel, nie ukształtują rówieśnicy, jeśli rodzice pozostaną bierni. Pisze o tym np. dr Raymond S. Moore w podsumowaniu swoich badań nad edukacją domową. Dodatkowo dodałabym do tego aspekt JAKOŚCI kontaktów. Jeśli dziecko będzie miało wspaniały kontakt z rodzicami, rodzeństwem i kilkoma dziećmi z sąsiedztwa czy zajęć dodatkowych, będzie to bardziej wartościowe niż cała masa pozornych relacji bez prawdziwej więzi. Wracając do sedna: najważniejsze jest to jak ukształtujemy dziecko, jaki wykształcimy w nim stosunek do samego siebie. Jeśli będzie kochać i szanować siebie, nie będzie też miało problemów w relacji z innymi.

IS_79

Może oczywiście być też inaczej, ale wszystko zależy tu od rodziców edukujących domowo. Ważne jest, by ci, którzy wybierają tę formę edukacji nie uważali się za „lepszych”. Jeśli rodzic będzie miał postawę wyższości, podobną postawę przyjmie dziecko. Wówczas samoocena może być znacznie zawyżona, a dziecko faktycznie może mieć problemy z nawiązaniem relacji.  Nie wolno traktować edukacji domowej i edukacji szkolnej jako formy rywalizujące z sobą, ale jako występujące obok siebie. Choć całkowicie różne.

Nie chodzi o to, by na każdym kroku podkreślać, że robimy coś lepiej – nie tędy droga. Z takim podejściem bardzo łatwo jest się zagubić i zatracić nadrzędny cel, jakim jest edukacja i wychowanie samodzielnie myślącego, kreatywnego, wszechstronnego młodego człowieka. Jeśli ktoś, widząc naszą pracę i jej efekty, przekona się do niej – super, ale nie to jest priorytetem.

IS_118

Życzymy powodzenia, dużo sukcesów i radości wszystkim edukującym domowo! 🙂

Reklamy
Napisane w Edukacja domowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie
Kup i polecaj:
Przygody Fenka - nowego bohatera
z Bielska-Białej!
Seria Dobre zachowanie
Kalendarz
Grudzień 2014
Pon W Śr C Pt S N
« List   Sty »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
%d blogerów lubi to: