O edukacji domowej słów kilka – część II

Stosunkowo łatwo jest znaleźć artykuły dotyczące zalet nauczania domowego, które odnoszą się do dzieci. Niewątpliwie są one niezwykle istotne. Dużo mniej jednak mówi się o tym, że taka forma nauczania przynosi także mnóstwo korzyści rodzicom, którzy się na nią decydują.

IS_40

Co takiego zyskują?

1. RADOŚĆ i SATYSFAKCJĘ

Możliwość codziennego obserwowania pracy dziecka, jego wysiłków, regularne śledzenie nawet najmniejszych postępów daje rodzicom niesamowitą radość i satysfakcję. Mają wiele okazji do tego, by ze swojego dziecka być dumnym, ale także by dumnym być z samego siebie. Rodzice dzieci kształcących się w systemie szkolnym również obserwują jego postępy, nie jest to natomiast tak regularne jak w edukacji domowej. Niejednokrotnie słyszałam wypowiedzi rodziców stwierdzających, że „nie wiedzą, co ich dziecko robi w przedszkolu”. Dzieje się tak dlatego, że kilka godzin dziennie maluch spędza bez rodzica, a nauczyciele nie zawsze są w stanie (z powodu braku czasu, możliwości – nie mogą zostawić dzieci samych w sali, czy czasem niestety też chęci) opowiedzieć rodzicom chociaż w kilku zdaniach, o tym, jak ich dziecko spędziło dzień w przedszkolu.

2. CEL i SENS

Ważne będzie to przede wszystkim w przypadku rodziców niepracujących. Nauczanie dziecka i związane z nim, opisane w punkcie pierwszym radość i satysfakcja sprawiają, że rodzic będzie czuł, że robi coś niezwykle istotnego, coś co wymaga od niego sporo energii, ale czego efekty są widoczne każdego dnia.

3. WYTRWAŁOŚĆ, SYSTEMATYCZNOŚĆ

Nauczanie domowe jest dla rodziców bardzo wymagające. Jeśli decydujemy się na nie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że od dziś każdego dnia, regularnie będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne dla naszego malucha. Co więcej, będziemy musieli także poświecić sporo czasu na przygotowanie tych zajęć ( przygotowanie dobrych, trwających powiedzmy półtorej godziny zajęć trwać może około 2 godzin). Nie wspominając już o niekończącej się, ciągłej własnej edukacji celem poznawania nowych metod nauczania i sposobów radzenia sobie z trudnościami. Mimo całego trudu, gra jest warta świeczki, a rodzic który się jej podejmie wypracuje w sobie niebywałą wytrwałość i systematyczność.

4. WIĘŹ Z DZIECKIEM

Nie trzeba tu chyba wiele pisać. Dzięki edukacji domowej rodzice mogą spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem, dzięki czemu łatwiej jest im nawiązywać z nim mocną i trwałą więź.

5. ŚWIADOMOŚĆ

Jest to przede wszystkim świadomość rozwoju własnego dziecka, jego mocnych i słabych stron, możliwość zauważania nawet najmniejszych zmian. Rodzice edukujący domowo wielokrotnie, dzięki ciągłej potrzebie rozwijania własnej wiedzy z zakresu edukacji i wychowania, są w stanie szybciej zauważyć różnego rodzaju zaburzenia u własnych dzieci, a tym samym wcześniej rozpocząć ich terapię lub inną formę radzenia sobie z nimi. Jest to bardzo istotne.

6. MOŻLIWOŚĆ DECYDOWANIA

Pełna możliwość decydowania i kontroli nad treściami jakie docierają do naszych dzieci, przede wszystkim w kwestiach światopoglądowych i religijnych.

IS_148

Edukacja domowa prowadzona może być zarówno przez nauczyciela, jak i rodziców. W obu przypadkach przynosi rodzicom wiele korzyści, które widoczne są kiedy ich pociecha jest jeszcze dzieckiem, ale będą widoczne również w przyszłości.

Głównym powodem podjęcia decyzji o edukacji domowej dziecka, powinny być korzyści, jakie ta forma nauczania przyniesie właśnie jemu. Szkoda jednak byłoby zapomnieć, o zaletach tej formy edukacji dla rodziców.

Reklamy
Napisane w Edukacja domowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie
Kup i polecaj:
Przygody Fenka - nowego bohatera
z Bielska-Białej!
Seria Dobre zachowanie
Kalendarz
Styczeń 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Gru   Lu »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
%d blogerów lubi to: