Na biegunie północnym

„Czy myślisz, że istnieją takie miejsca, gdzie zawsze jest śnieg?” – zapytałam Wiktorka na początku zajęć. Od razu wzbudziłam Jego zainteresowanie i tak rozpoczęła się prawie półgodzinna rozmowa, połączona z oglądaniem zdjęć, ilustracji i krótkich filmików. Wiktorek dowiedział się jak nazywają się mieszkańcy bieguna północnego, gdzie mieszkają, jak się ubierają, czym żywią i w jaki sposób łowią ryby. Poznał także zwierzęta zamieszkujące te tereny oraz ich zwyczaje.

IS_WP_20150129_020

Wiktorek sam wybrał także kolorystykę stroju Eskimosa 🙂 Myślę, że to dobra okazja żeby napisać kilka słów na temat kolorowania przedszkolaków. Dużo mówi się o tym, jak ważną rolę w przygotowaniu do nauki pisania odgrywa kolorowanie i rysowanie szlaczków już od najmłodszych lat. Rodzice i nauczyciele zwracają dzieciom uwagę na to, żeby kolorowały dokładnie, nie zostawiały białych przestrzeni i nie wyjeżdżały za linie. Przedszkolaki z czasem opanowują te umiejętności i tworzą naprawdę ładne i staranne kolorowanki. Oprócz staranności i dokładności jest jeszcze inna kwestia związana z kolorowaniem, a mianowicie kolory właśnie. Czy dwulatek lub trzylatek malujący ogórka na czerwono, a trawę na niebiesko to normalność? Czy warto zwracać mu uwagę, że takie rzeczy nie występują w naturze? Moim zdaniem zdecydowanie nie ma takiej potrzeby. Na tym etapie ważne jest, by maluchy po prostu kolorowały, uczyły się posługiwać kredkami i ćwiczyły sprawność rączek. Jeśli chodzi o kolory, to nie ma znaczenia czy włosy mamy będą niebieskie, a twarz zielona 😉 Dzieci w tym wieku najczęściej używają po prostu tych kolorów, które najbardziej im się podobają, które leżą najbliżej lub które są najwyraźniejsze np. czarny, czerwony.Czasem celem nadrzędnym jest, by obrazek był jak najbardziej kolorowy i wówczas na jednej rękawiczce, lub bucie mogą pojawić się wszystkie możliwe kolory.

Kiedy w takim razie zacząć zwracać uwagę na właściwość kolorów w pracach dziecka? Trudno określić jednoznaczny moment. Najczęściej dzieje się tak, że nasz przedszkolak samoistnie zaczyna malować zieloną trawę, żółte słonko i rezygnuje z niebieskich włosów. Jeśli jednak cztero- lub pięciolatek nadal używa głównie abstrakcyjnych kolorów w swoich pracach warto zwrócić mu na to uwagę. „Jakiego koloru jest słońce?” – z całą pewnością usłyszymy, że jest żółte. „Dlaczego więc kolorujesz je na czarno? – no i po tym pytaniu zazwyczaj następuje nagłe olśnienie i słońce czarne być przestaje 😉 Podobnie ma się sprawa z butami czy rękawiczkami w różnych kolorach.

Zwrócenie dziecku uwagi na używanie rzeczywistych kolorów nie znaczy oczywiście, że teraz dziecko już nigdy nie będzie mogło narysować mamie niebieskich włosów, a trawy uczynić czerwonej. Nigdy nie posuwajmy się do takich wymagań wobec dziecka, bo nie przyniesie to niczego dobrego, a tylko je zniechęci i ograniczy kreatywność. Być może przedszkolak bardzo lubi kolor niebieski i uważa, że mamie w takich włosach byłoby wyjątkowo ładnie 😉 Nie wspominając już o szeregu bardzo sławnych malarzy, którzy w swoich pracach malowali przedmioty kolorami, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistym ich wyglądem. Może rośnie nam mały artysta malarz?:)

IS_WP_20150129_013

A wracając do naszych zajęć o biegunie północnym 😉 Wiktorek wykonał także ćwiczenie grafomotoryczne polegające na dokończeniu igloo:

IS_WP_20150129_022

Wykorzystując Księgę Zawodów z pakietu edukacyjnego „Tropiciele” zapoznaliśmy się z pracą podróżnika oraz przedmiotami, które są mu niezbędne podczas wycieczek w nowe miejsca, takimi jak: mapa, kompas, plecak, aparat fotograficzny i latarka.

IS_WP_20150129_010

Na koniec trochę ćwiczeń matematycznych z wykorzystaniem obrazków przedstawiających zwierzęta żyjące na biegunie północnym. Wszystkie obrazki Wiktorek wyciął samodzielnie 🙂

IS_WP_20150129_004

Reklamy
Napisane w Zajęcia przedszkolne, Zajęcia przyrodnicze, Zima

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie
Kup i polecaj:
Przygody Fenka - nowego bohatera
z Bielska-Białej!
Seria Dobre zachowanie
Kalendarz
Styczeń 2015
Pon W Śr C Pt S N
« Gru   Lu »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
%d blogerów lubi to: