Dowiedz się więcej

Konrad-Sobik---Business-Development-Manager

Słowo wstępu

Zacznę trochę przewrotnie.

  1. Zastanów się, czy chciałbyś zarabiać te same pieniądze w połowie krótszym czasie?
  2. Jak wykorzystałbyś wygospodarowany wolny czas zakładając, że pieniądze które zarabiasz są wystarczające i nie przeznaczysz go na dodatkową pracę :)?

Chyba znaczna większość z nas po ukończonej szkole podstawowej (obecnie gimnazjalnej), nawet po liceum, czasem również po studiach nie bardzo wie co ze sobą zrobić. Wybieramy w większości szkoły bez głębszego zaglądnięcia w siebie. Zabiegani, w tym notorycznym wyścigu szczurów aby stworzyć dla siebie pozory szczęścia, a często nie mając w ogóle czasu na odkrycie samego siebie. Po kilku latach dowiadujemy się, że nasze decyzje były nieprzemyślane i co odważniejsi są w stanie się wycofać z podjętej decyzji narażając się na różne uwagi najbliższych.

Już od szkoły podstawowej Twoje dziecko przeznacza przy najmniej 5 godzin na naukę, następnie świetlica (bo rodzice pracują), odrabianie zadań (2 godziny – gdyż nie da się przerobić wszystkiego na lekcjach). A jeszcze  kółka zainteresowań i dodatkowe zajęcia sportowe 3 razy w tygodniu i tym sposobem taki „uczeń” pracuje dłużej niż jego rodzic.

Kiedy to dziecko tak na prawdę ma odkryć samego siebie gdy ciągle jest w biegu?

W edukacji domowej 2 godziny przeznaczone na naukę pozwala znaleźć czas na zajęcia dodatkowe i na pobycie trochę z samym sobą. Co w tym wieku jest szczególnie potrzebne do odkrycia własnych zainteresowań. Własnych, a nie zainteresowań rodziców, a to jest spora różnica.

Cel Edukacji domowej

Celem naszej edukacji domowej jest przede wszystkim szczęście dziecka i stworzenie warunków do poznania samego siebie, swoich zainteresowań, pasji. Dajemy dzieciom narzędzia do samodzielnego zdobywania informacji, przekazujemy wartości i normy które są istotne dla nas rodziców. Niezbędne narzędzia dzieci zdobywają na zajęciach nauki domowej, które trwają stosunkowo krótko, ale są wysoce efektywne gdyż są realizowane przez zabawę w małych grupach. Umiejąc czytać i pisać samodzielnie dzieci będą w stanie pogłębiać wiedzę w zakresie swoich zainteresowań.

Czym są zajęcia nauki domowej?

Nauka Domowa to nie żłobek, nie przedszkole, nie szkoła. Nie są to też typowe zajęcia dodatkowe organizowane przez różnego rodzaju placówki kulturalne.

Nauka Domowa to o wiele więcej!

SANY1431

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem wielu profesjonalnych pomocy dydaktycznych przeznaczonych zarówno do nauki (różnego rodzaju gry i zabawki edukacyjne), jak i do zabawy (basen z piłeczkami, różnego rodzaju materace, brylaki, trampolina, zjeżdżalnia). Dzięki lokalizacji w spokojnym, oddalonym od ulicy miejscu i dużemu ogrodowi zajęcia odbywają się w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Obecnie w zajęciach uczestniczą Wiktor i Karol.

48

 

Najważniejsze jest dobro dzieci

54“Wspomaganie rozwoju dziecka w pierwszych latach życia absolutnie nie polega na przyspieszaniu tego procesu, ale na umożliwieniu dziecku pełnego wykorzystania jego wrodzonego, ogromnego potencjału. Jest to wykorzystywanie dzieciństwa do tego, do czego zostało stworzone, a nie odbieranie go. Jeżeli coś nazwać można odbieraniem dzieciństwa, to jest nim sadzanie malucha przed telewizorem, ograniczanie pobytu na świeżym powietrzu, skazywanie dziecka na samotne spędzanie czasu w towarzystwie hałaśliwych zabawek, które edukacyjne są głównie z nazwy.”Cytat pochodzi z książki: Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Krzysztof i Natalia Minge

Razem z małżonką zawodowo wykonujemy pracę nie związaną z wychowywaniem i nauką dzieci. Ja jestem finansistą, a żona fizjoterapeutą. W związku z tym obawiałbym się samodzielnego prowadzenia edukacji domowej aby rzeczowo i umiejętnie poprowadzić dziecko do prawidłowego rozwoju. Również ze względu na ograniczony czas obawiam się ,że nie mógłbym mu poświęcić wystarczającej uwagi. Czas, którym dysponujemy pozwala nam bawić się z dziećmi i realizować te aktywności dziecka, na które zwraca uwagę nauczycielka oraz te, które chcemy sami zastosować.

Mamy również doświadczenie w prowadzeniu przedszkola i na bazie tych doświadczeń powstał pomysł stworzenia małych grup edukacyjnych.

Wydajemy książeczki dla dzieci  Przygody Fenka, które gorąco polecamy ze względu na walory edukacyjne.

Organizacja nauki domowej

57Zatrudnienie w pełni przygotowanego nauczyciela, z mnóstwem pomysłów oraz z różnymi umiejętnościami organizacji zajęć dla dzieci to był pierwszy krok. Nota bene uważam, że docelowo tacy nauczyciele na trudnym rynku pracy sami będą mogli sobie organizować takie małe grupy edukacyjne.

Nauka domowa dla dzieci w wieku 3,5-8 lat to tylko 90 min nauki dziennie. Jest to wspomaganie, które pozwala nauczycielowi kształtować umiejętności i postawę dziecka jak również zidentyfikować trudności, nad którymi powinno dziecko pracować w domu z rodzicami.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym zajęcia w pełni zastępują edukację pięciogodzinną w szkole. Pozostały czas wolny Wiktor wykorzystuje na swoje zainteresowania.  Realizując swoje zainteresowania w różnych grupach dziecko ma możliwość spędzania czasu z większą liczą dzieci, a co najważniejsze mających podobne zainteresowania.
Nauka domowa to również nauka języka angielskiego 3 razy w tygodniu po 1 godzinie z czego jedne zajęcia są z native speakerem. Wszystkie zajęcia są w formie zabawowej dzięki czemu to nie jest dla dzieci wyrzeczenia, a przyjemność.

Efekty edukacji dziecka w wieku 4,5 roku. (czerwiec 2015)

Wiktor w tym wieku potrafi już skutecznie liczyć, odejmować i dodawać. Przeszedł z czytania opartego na metodzie Domana na czytanie sylabowe.  Bierze udział w różnych aktywnościach kulturalno-sportowych dzięki czemu skutecznie rozwija się fizycznie oraz zdobywa nowych przyjaciół. Uczestniczy w zajęciach Rewii dziecięcej (organizowanych przez Dom Kultury), zajęciach na ściance wspinaczkowej, wyjściach na zajęcia sportowe (chodzenie po górach, piłka nożna – w zależności od pogody). kontynuuje zajęcia angielskiego z native speakerem.

Efekty edukacji trzylatka. (grudzień 2013)

52

Już na początku nauki domowej zauważyliśmy, iż Wiktorek potrafi skupiać zdecydowanie dłużej swoją uwagę niż większość jego rówieśników.

Dzięki zindywidualizowanym zajęciom osiągnął znacznie wyższy poziom sprawności manualnej. Sam wycina elementy, które następnie układa według określonej kolejności, dokładnie maluje, rysuje.

Możliwości dwulatków.

61

Zauważyliśmy również, że dla dwulatków bardzo sprawdzają się te zajęcia zwłaszcza w zakresie rozwoju mowy, nauki liter jak również rozwijania małej motoryki. Wszystkie dwulatki, które do tej pory uczestniczą w naszych zajęciach rozpoznają już praktycznie wszystkie litery.

Dużą zaletą jest połączenie nauki z zabawą, co zwiększa efekty poznawcze  powoduje, że dzieci ochoczo przychodzą na zajęcia.

Jak wykorzystać zajęcia z nauki domowej.

Zajęcia nauki domowej mogą skutecznie zastąpić edukację szkolną i przedszkolną. Dzięki nim dziecko uzyska pełne przygotowanie do podjęcia nauki w zerówce i w szkole podstawowej. Dziecko zyska dodatkowy wolny czas, dzięki czemu pozna siebie i własne potrzeby, będzie uczestniczyć w innych zajęciach, na które nie będzie miało czasu ze względu na zajęcia przedszkolne.

Zajęcia stanowią dla dzieci również bardzo dobre przygotowanie do zajęć przedszkolnych. Nauczycielka, która prowadzi dzieci pokieruje rodziców również w sytuacji gdyby dziecko wymagało pomocy innego specjalisty np. logopedy, psychologa gdyż pewne zachowania w małych grupach są łatwiej dostrzegalne.

Zauważyliśmy również, że dzieci mają więcej czasu na inne pasje  i aktywności. Bardzo chętnie pomagają w obowiązkach domowych, przewożą ziemię, montują szafę lub oglądają interesujące je tematy, jeżdżą na rowerze. Mają więcej czasu na inne zajęcia dodatkowe. Na razie korzystamy z zajęć sportowych oraz z języka angielskiego.

Gorąco zachęcam do tego typu formy kształcenia, bo wiem, że jest bardzo efektywna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie
Kup i polecaj:
Przygody Fenka - nowego bohatera
z Bielska-Białej!
Seria Dobre zachowanie
Kalendarz
Luty 2020
Pon W Śr Czw Pt S N
« Paźdź    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
%d blogerów lubi to: